legálny predaj konope

Švajčiarsko testuje legálny predaj marihuany!

.news
Komentáre

Švajčiarsky kantón Bazilej: mesto oznámilo, že 15. septembra 2022 spustí testovanie legálneho a regulovaného predaja marihuany. Bol by to prvý krok na ceste k legalizácií rekreačného užívania v celej krajine.

V súčasnosti je vo Švajčiarsku možné legálne kúpiť marihuanu iba na medicínske účely. No kantón Bazilej tvrdí, že spolu s prekvitajúcim čiernym trhom rastie aj rekreačné užívanie tejto rastliny. Preto chcú otestovať iný prístup k dostupnosti marihuany v krajine.

 

Projekt bude trvať 2 a pol roka s cieľom preskúmať dôsledky regulovaného predaja marihuany na správanie konzumentov a zdravie užívateľov marihuany v porovnaní so situáciou, kedy je predaj zakázaný. Testovania sa zatiaľ zúčastní 375 ľudí s tým, že záujemcovia sa môžu aj naďalej prihlasovať. Tento projekt patrí medzi prvé, ktoré sú schválené FOPH[1] (švajčiarsky federálny úrad verejného zdravia).

 

Účastníci projektu musia splniť vekovú hranicu min. 18 rokov, musia mať trvalé bydlisko v kantóne Bazilej a marihuanu museli už v minulosti užiť. Súčasťou projektu bude šesť rôznych konopných produktov, z ktorých dva budú hašišové a štyri budú vyrobené zo sušených kvetov konope. Každý z produktov bude obsahovať rôzne množstvo psychoaktívnych látok, tetrahydrokanabinol a kanabidiol.

 

Produkty si budú môcť účastníci testovania kúpiť, po overení osobných údajov, v 9 vybraných lekárňach. Za gram marihuany alebo hašišu zaplatia podobne ako pri pouličnom predaji. Cena sa bude pohybovať v rozpätí 8,40 až 12,6 eur za gram.

 

Množstvo, ktoré si budú môcť kúpiť, bude obmedzené a zároveň budú účastníci každých 6 mesiacov sledovaní. Sledovanie bude realizované prostredníctvom dotazníkov, ktoré vyplnia a následne odovzdajú zdravotným úradom.

 

Na záver stačí už len povedať, že zo štúdie FOPH vyplýva, že väčšina obyvateľov je otvorená myšlienke dôkladného prepracovania švajčiarskych zákonov týkajúcich sa konope.

 

 

Zdroje:

https://www.youtube.com/watch?v=SYWCBprHiJA

https://www.zdravezpravy.cz/2022/08/22/svycarsko-testuje-prodej-marihuany-v-lekarnach/

[1] Federal Office of Public Health

 

 

Komentáre k článku

avatar
  Subscribe  
Notify of

Mohlo by vás zaujímať

štúdium konope

Španielsko ako priekopník v poskytovaní štúdia o konope

Za posledné desaťročie sa konopný priemysel radikálne zmenil. Desiatky spoločností, spojených s touto rastlinou, fungujú v mnohých krajinách úplne legálne, čím sa v rozvíjajúcom sektore vytvárajú tisíce nových pracovných miest. Je to rovnako skvelá príležitosť pre vedcov, či fanúšikov konope, ktorí sa z tajných prevádzkovateľov stali kľúčovými hráčmi v tomto odvetví.

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho SimplyHigh newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta cannabisu.