technické konope

Limit obsahu THC pre technické konope sa zvýši na 1 % – Česká republika

.news.legal
Komentáre

Nový limit obsahu THC pre technické konope ! Dobre správy pre konope z Českej republiky, podarilo sa im to ! 14.9.2021 hlasovaním poslanci schválili novelu zákona o návykových látkach v podobe, v akej ju pred niekoľkými mesiacmi schválili v treťom čítaní.

 

Limit obsahu THC pre technické konope

 

Nebolo to len tak. Ako niektorí z vás vedia z mojich predchádzajúcich príspevkov, samotné rokovania v Parlamente boli dlhé a náročné. Nehovoriac o vidliach, ktoré Senát hodil do novely niekoľkými svojimi chybnými pozmeňujúcimi návrhmi. Preto som veľmi rád, že sme dnes získali viac ako potrebných 101 hlasov za a pozmeňujúci a doplňujúci návrh bol prijatý v najlepšej možnej podobe (aspoň vo vzťahu k súčasnej politickej realite).

 

Veľké poďakovanie na tomto mieste patrí môjmu váženému kolegovi Radkovi Holomčíkovi, ktorý viac ako rok prešliapaval cestu dnešnému úspechu v poľnohospodárskom výbore parlamentu a na ministerstve poľnohospodárstva. Chcel by som tiež poďakovať všetkým, ktorí prispeli k príprave našich návrhov – je vás veľa, takže nebudem menovať, ale o to viac vám ďakujem ! Skutočne.

 

Čo znamená prijatie tejto novely pre vás, občanov tejto krajiny ? Novela nadobudne účinnosť až 1. januára budúceho roka, takže len rýchlo a bez technických podrobností. Poďme na to:

 

1) Limit obsahu THC pre technické konope sa zvýši na 1 % – pestovatelia sa tak nebudú musieť obávať kriminalizácie kvôli peknému počasiu a iným podmienkam pestovania.

 

2) Poľnohospodári pestujúci odrody technického konope zo Spoločného európskeho katalógu nebudú musieť preukazovať obsah THC v rastlinách konope – budú musieť predložiť len osvedčenie o pôvode konopných semien.

 

3) Cenovo a administratívne dostupnejšie licencie poskytnú aj bežným podnikateľom možnosť zapojiť sa do výroby konope na lekárske účely.

 

4) Povolenie hromadnej extrakcie konope na medicínske účely výrazne rozšíri škálu liečebných foriem, ktoré sú k dispozícii pacientom liečeným konope.

 

5) Všetky výťažky z konope, ktoré majú obsah THC do 1 % hmotnosti a nemajú omamné účinky, budú úplne vyňaté z režimu zneužívania návykových látok. To znamená, že napríklad masť vyrobená z neintoxikujúcej (t. j. prevažne CéBéDéCé) odrody konope už nebude návykovou látkou, aj keď obsahuje THC a aj keď pôvodná rastlina konope mohla mať aj viac ako 1 % THC. Zriedením účinných látok počas výroby masti vznikne “extrakt”, ktorý nebude návykovou látkou v zmysle zákona.

 

Celkovo teda ide o balík pragmatických opatrení, ktoré nie sú zaťažené dogmatizmom a stereotypmi, ktoré sú, žiaľ, stále hlavnými prekážkami českej politiky v oblasti návykového správania, ako sme videli počas diskusie o tejto novele. O to viac ma teší, že sa podarilo zachovať zásadné zmeny a doplnenia, ako napríklad spomínané 1 % THC alebo povolenie pestovania konope na lekárske účely bez povinnosti preukazovať sa mimoriadne drahým certifikátom správnej výrobnej praxe.

 

Ďakujeme vám všetkým za podporu a nebojte sa: nezabúdame na psychoaktívne konope pre osobné použitie dospelých občanov. Budeme bojovať za jej dostupnosť v nasledujúcom volebnom období bez ohľadu na výsledok volieb.

 

tom vymazal technické konope

Takto znel príspevok a podanie veľmi pozitívnej správy od poslanca Toma Vymazala z českej Pirátskej strany pre nový limit obsahu thc pre technické konope.

 

Nezabudnite sledovať naše novinky zo sveta konope na našom facebooku a instagrame.

Komentáre k článku

avatar
  Subscribe  
Notify of

Mohlo by vás zaujímať

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho SimplyHigh newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta cannabisu.