liečebné konope

Česká snemovňa dala zelenú liečebnému konope

.legal
Komentáre

Situácia v oblasti odstránenia absurdných prekážok pre masovejšie pestovanie a spracovanie technického (neomamného) konope sa vyvíja pozitívne.

 

Poslanci včera ( 26.01.2021 ) strávili niekoľko hodín prejednávaním dvoch noviel týkajúcich sa konope. Kým tá vládna, vzťahujúca sa k oblasti konope pre liečebné použitie, bola prepustená do druhého čítania, u pirátske novely, ktorá by umožnila samopestovanie konope, došlo k zamietnutiu.

“Pirátska novela by pritom vyriešila paradox, keď súdy interpretujú zber konope ako výrobu omamných látok, čo je v rozpore s medzinárodnými dohovormi. To je príčinou uväznenia viac ako ôsmich stoviek ľudí v Českej republike. Prijatie úpravy by pre užívateľov a pestovateľov znamenalo sprístupnenie širších možností prevencie aj poradenstvo bez hrozby trestného stíhania pre tzv. šírenie toxikománie. Nasledovali by sme tak dobrých príkladov zo zahraničia. ” uviedol pirátsky poslanec Tom Vymazal, spolupredkladateľ návrhu.

piráti liečebné konope

“Čo sa týka samopestovania konope, stav regulácie v Českej republike zostáva nezmenený. Protiargumenty, ktoré sme počuli na pléne, sa naďalej držia mýtov tzv. vstupné drogy a zahraničnými skúsenosťami nepotvrdených domnienok o tom, že po zavedení legálnej regulácie vzrastie miera užívania v spoločnosti, vecná diskusia je, preto veľmi ťažko dosiahnuteľná, “opísal Vymazal a dodal: ” najviac kritizovaným aspektom pirátskeho návrhu bola možnosť bezodplatného odovzdania konope. V spolupráci s Patrikom Nacher z hnutia ÁNO pracujeme na kompromisnom pozmeňovacom návrhu k vládnej novele, ktorý by zaviedol možnosť samopestovania konope pre dospelých občanov v súlade s výhradami, ktoré odzneli na pléne. ”

pirátska strana

 

K vládnej novele budú Piráti v druhom čítaní podávať niekoľko pozmeňujúcich návrhov, ktoré vďaka spresneniu podmienok na získanie licencie a úprave definície správnej pestovateľské praxe, umožní maximálnemu množstvu subjektov výrobu konope pre liečebné použitie, a tým pokryjú potreby maximálneho množstva konopných pacientov. ” Na pléne som kritizoval byrokraciu, ktorá bráni deklarovanému cieľu vládnej novely, teda zvýšenie dostupnosti liečebného konope. Tie sa pokúsime vyriešiť prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov, “dodal Vymazal.

Naopak situácia v oblasti odstránenia absurdných prekážok pre masovejšie pestovanie a spracovanie technického (neomamného) konope sa vyvíja pozitívne. Touto témou sa bude zaoberať aj Poľnohospodársky výbor Snemovne. “Podarilo sa nám vysvetliť veľkému počtu kolegýň a kolegov z iných klubov, že technické konope je plodina budúcnosti, ktorá prináša neuveriteľný potenciál pre české poľnohospodárstvo, potravinárstvo a ďalšie segmenty priemyslu, a zároveň napomôže ozdraviť našu krajinu”, vysvetlil Radek Holomčík, poslanec za Pirátov.

 

zdroj : Českí piráti

 

#simplyhigh

Komentáre k článku

avatar
  Subscribe  
Notify of

Mohlo by vás zaujímať

štúdium konope

Španielsko ako priekopník v poskytovaní štúdia o konope

Za posledné desaťročie sa konopný priemysel radikálne zmenil. Desiatky spoločností, spojených s touto rastlinou, fungujú v mnohých krajinách úplne legálne, čím sa v rozvíjajúcom sektore vytvárajú tisíce nových pracovných miest. Je to rovnako skvelá príležitosť pre vedcov, či fanúšikov konope, ktorí sa z tajných prevádzkovateľov stali kľúčovými hráčmi v tomto odvetví.

Newsletter

Zapoj sa do odberu nášho SimplyHigh newslettera a dostávaj pravidelné informácie zo sveta cannabisu.